AYM “ihlal” kararı aldı, “usulsüz atama” haberine erişim engeli kaldırıldı

Anayasa Mahkemesi “ifade özgürlüğü ihlal edildi” kararı verdi, “Partili cumhurbaşkanının partili yargısı: Mülakatla hakimliğe 30 AKP’li daha” haberlerine 2017’de getirilen erişim engeli kaldırıldı.

Yerel mahkemelerin kararlarıyla bir çok habere, haber sitelerine ve sosyal medya ağlarına erişim yasakları getirilmeye devam edilirken Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) “hak ihlali” kararları da geliyor.

İfade Özgürlüğü Derneği’nin (İFÖD) duyurusuna göre AYM kararlarının ardından bazı haberlere getirilen erişim engelleri de kaldırılıyor. 

Bunun son örneği 2017’de “hakim atamalarında usulsüzlük yapıldığına” ilişkin bir haberde yaşandı.

İFÖD, kararı şöyle duyurdu:

“CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın hakim atamalarında usulsüzlük yapıldığını ve AKP üyelerinin hakim olarak atandığını iddia ettiği açıklamalarıyla ilgili haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 5 Mayıs 2017 tarihli ve 2017/3344 sayılı kararıyla erişime engellenmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin ifade özgürlüğü ihlali kararının ardından, Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 28 Şubat 2024 tarihli ve 2024/2981 sayılı kararıyla, 5 Mayıs 2017’de erişime engellenen haberlerin erişim engeli kaldırıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x